ďťż
  2 plus 1



Cień_Anioła - 26 kwi 2009, o 19:12
2 plus 1 – polski zespół wykonujący muzykę pop i folk, a w póÄ˝niejszym okresie swojej działalności także rock i synth pop, założony w 1971 roku w Warszawie, będący jedną z najpopularniejszych grup w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Zespół ma na swoim koncie dziesięć albumów studyjnych, prestiżowe nagrody oraz liczne koncerty w kraju i zagranicą. Czas największej popularności zespołu w Polsce przypada na lata 70. XX wieku, a na przełomie lat 70. i 80. grupa osiągnęła również znaczący sukces w Europie Zachodniej. Kres działalności zespołu przyniosła śmierć Janusza Kruka w 1992 roku.

Historia :

Lata 70: Szczyt popularności :

Zespół powstał w styczniu 1971 roku, a jego trzon tworzył gitarzysta Janusz Kruk i flecistka Elżbieta Dmoch. Wkrótce do współpracy zaprosili gitarzystę Andrzeja Rybińskiego i występowali wspólnie pod roboczą nazwą Smak Miodu, którą wkrótce zmieniono na Dwa Plus Jeden. Zespół nawiązał współpracę z Katarzyną Gärtner i stał się pierwszym estradowym wykonawcą jej piosenek.

Andrzej Rybiński szybko opuścił zespół i założył konkurencyjną grupę Andrzej i Eliza. Jego miejsce zajął Andrzej Krzysztofik i w takim składzie zespół nagrał swoje dwie pierwsze płyty. Pierwszy longplay zatytułowany Nowy wspaniały świat został wydany pod koniec 1972 roku. Przyniósł grupie ogromną popularność, dzięki takim hitom jak "ChodÄ˝, pomaluj mój świat", "Czerwone słoneczko" czy "Wstawaj, szkoda dnia".

Zespół koncertował w kraju i zagranicą, zdobywał liczne nagrody, między innymi na festiwalu w Opolu w 1973 roku (nagroda dziennikarzy za piosenkę "Codzienność") czy festiwalu w Sopocie w 1974 roku, gdzie grupa zajęła III miejsce za piosenkę "Kołysanka matki", a Elżbieta Dmoch otrzymała tytuł Miss Obiektywu. Wkrótce pojawiła się druga płyta zespołu, Wyspa dzieci (1975). Dwa Plus Jeden należał wówczas do czołówki najpopularniejszych polskich zespołów. Wydał kolejne płyty: Aktor (1977), poświęconą zmarłemu Zbigniewowi Cybulskiemu, Teatr na drodze (1978) z wielkim hitem "Windą do nieba" oraz Irlandzki tancerz (1979) zawierającą piosenki inspirowane irlandzką muzyką ludową.

Lata 80: Międzynarodowa kariera i rozwój muzyczny :

Latem 1979 roku zespół nagrał singel "Easy Come, Easy Go" przeznaczony na zachodni rynek. Okazał się on sporym sukcesem, więc po nawiązaniu współpracy z niemieckimi producentami w 1980 roku ukazał się longplay pod tym samym tytułem. Płyta odniosła wielki sukces, a kolejne piosenki stały się dużymi przebojami, na przykład "Singapore". Zespół występował w popularnych zachodnich programach telewizyjnych, mi.in. w niemieckich Musikladen i Ein Kessel Buntes. W roku 1981 ukazała się kolejna anglojęzyczna płyta, Warsaw Nights. Niestety, dobrze zapowiadającą się międzynarodową karierę zespołu przerwał stan wojenny. Wyjazdy za granicę stały się utrudnione, więc grupa skupiła się z powrotem na karierze w Polsce.

W 1983 roku, po nawiązaniu ściślejszej współpracy z Andrzejem Mogielnickim, zespół zaprezentował awangardowy występ na festiwalu w Opolu, gdzie zaskoczył publiczność nowymi piosenkami z nadchodzącej płyty. Niedługo potem została wydana ósma płyta zatytułowana Bez limitu. Została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność, która była pod wrażeniem nowego stylu, będącego połączeniem muzyki elektronicznej i nowofalowego rocka. Grupa lansowała kolejne przeboje z płyty: "Nic nie boli", "Requiem dla samej siebie", "Superszczur". W 1984 zespół Dwa Plus Jeden nagrał następny hit "Wielki mały człowiek", który zapowiadał kolejną płytę, wydaną rok póÄ˝niej Video.

W drugiej połowie lat 80. nastąpiło zwolnienie tempa przez zespół. Grupa coraz rzadziej pojawiała się w telewizji, a Janusz i Elżbieta rozstali się w życiu prywatnym. Mimo to w 1989 roku została wydana kolejna studyjna płyta Antidotum. Album jednak nie dorównał popularnością poprzednim wydawnictwom zespołu. W tym samym roku podczas koncertu w USA Janusz Kruk zasłabł na scenie.

Lata 90: Rozpad grupy i próba powrotu :

Rok 1992 przyniósł kres działalności grupy, gdy 18 czerwca na zawał serca zmarł Janusz Kruk, lider zespołu. Elżbieta Dmoch wycofała się z życia publicznego.

Zespół na krótko wznowił działalność w roku 1998. Grupa wystąpiła kilka razy na żywo, m.in. na koncercie Pożegnanie lata zorganizowanym przez TVP. Rok póÄ˝niej zespół wziął udział w programie Elżbiety Skrętkowskiej Szansa na sukces. Planowano kolejne występy, a nawet nagranie premierowego materiału. Niestety, po paru miesiącach Elżbieta Dmoch zrezygnowała z kontynuowania współpracy i zespół Dwa Plus Jeden ponownie się rozwiązał.

W 2005 roku Elżbiecie Dmoch i zespołowi Dwa Plus Jeden poświęcono jeden z odcinków programu Uwaga! emitowanego w stacji TVN. Jesienią tego samego roku ukazał się maxisingel 2 Plus 1: Interpretacje 2005, na którym znalazły się cztery covery grupy w wykonaniu Marysi Sadowskiej, Reni Jusis, Kasi Klich i zespołu Goya. Na przełomie roku 2007 i 2008 planowano wydać album z serii Z Archiwum Polskiego Radia z niepublikowanymi utworami 2 plus 1, jednak wydanie to zostały wstrzymane. Latem 2008 Janusz i Elżbieta stali się bohaterami kolejnego programu: Taka miłość się nie zdarza na antenie TVN Style. W tym samym roku piosenka "ChodÄ˝, pomaluj mój świat" znalazła się na 56. miejscu w programie 66 niezapomnianych piosenek.




renia - 27 kwi 2009, o 09:10
No to był super zespół szkoda że tak potoczyły się jego losy.Bardzo lubiłam słuchać ich piosenek żałuję bardzo że teraz już ich nie puszczają w mediach a było by miło posłuchać ich jeszcze wiele razy.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • albionteam.htw.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • cichooo.htw.pl