ďťż
  Gimnazjum w dzielnicy Fishponds



kremowka - 4 wrz 2009, o 16:30
http://www.bristolmet.net/Parents.html

Bristol Metropolitan Academy - szkola srednia dla mlodziezy od 11 do 16 lat.
jezyk polski uczony w szkole na rowni z francuskim, niemieckim i arabskim.

W linku sa informacje rowniez po polsku




kasjer - 4 wrz 2009, o 17:57
Ale to tylko w tej szkole jest język polski czy we wszystkich w Bristolu?



basiaev - 6 wrz 2009, o 09:18
O ile mi wiadomo - to w tej szkole po raz pierwszy j.polski bedzie wlaczony do programu nauczania obok innych jezykow, a tym samym otwarty dla nie-Polakow rowniez!
Bardzo sie ciesze, bo staralam sie o to od lat!!!!
Poza tym bedzie polski jako przedmiot dodatkowy, glownie dla polskich dzieci - bedziemy ich przygotowywac do egzaminow gimnazjalnych GCSE z polskiego oraz do egzaminow maturalnych (A - level). Zajecia te beda bezplatne dla uczniow szkol : Bristol Metropolitan Academy, Brunel Academy i John Cabot academy.



basiaev - 7 wrz 2009, o 10:31
Dzisiaj oficjalnie rozpoczecie roku dla klas 7 i 10 w Bristol Metropolitan Academy
Narazie sa tylko najmlodsi, starsi przyjda pozniej. nowe mundurki- marynarki, krawaty, biale koszule. Wygladaja bardzo elegancko!
Klasy siodme sa bardzo male, mamy duzo dodatkowych nauczycieli, ktorzy beda uczyc dodatkowo angielskiego i bedzie sporo dodatkowych lekcji z glownych przedmiotow dla uczniow, dla ktorych angielski jest jezykiem obcym.
Trzymam za Was kciuki i wszystkiego dobrego w nowym roku szkolnym!!!!!
Powodzenia!




kasjer - 7 wrz 2009, o 14:51
Wreszcie zaczynamy być traktowani powaznie przez władze. Brawo. Gratulujemy Szanowna Pani Barbaro



basiaev - 7 wrz 2009, o 15:01
dziekuje
Bywa i tak, ze szkoly traktuja uczniow bardzo powaznie, a uczniowie szkole troche mniej serio.
A tak na serio - nas traktuje sie tu powaznie, nie widze specjalnie jakiejs pogardy czy lekcewazenia w stosunku do mnie czy tez polskich uczniow.
Nie sadze aby niemiecki czy francuski byl uczony w szkolach tylko dlatego, ze te narody sa traktowane przez wladze brytyjskie powaznie. Tu chodzi i o jezyk. Sporo uczniow spoza kregu kulturowego Polski czy nawet Europy wykazalo chec uczenia sie jezyka polskiego.
Trzech chlopcow pochodzacych z Jamajki od ponad roku prosza o lekcje polskiego, a od wiosny dwie Somalijki wolalyby uczyc sie polskiego zamiast francuskiego.
Pozdrawiam



basiaev - 21 wrz 2009, o 16:09
Pierwsza oficjalna lekcja jezyka polskiego jako obcego odbyla sie dzisiaj w pelnej entuzjazmu atmosferze. Nie-Polacy swietnie sobie radzili. Brawo moja klasa! Za pare miesiecy moi uczniowe beda sie byc moze tu sami wpisywac. Drobnymi kroczkami dojada do GCSE i byc moze i dalej
Ciesze sie ogromnie!



Gostek - 21 wrz 2009, o 16:58
Ale co to znaczy nie Polacy? To ktoś się uczy polskiego w szkole a nie jest Polakiem? Czy dobrze rozumiem. To byłoby coś gdyby się tak stało.



basiaev - 21 wrz 2009, o 21:28
Dokladnie tak, jak napisalam - wiekszosc klasy to dzieci, dla ktorych jezyk polski jest zupelnie obcym jezykiem.
Jest to fantastyczne, ze wreszcie jezyk polski jest juz pomalu traktowany na rowni z hiszpanskim, francuskim, niemieckim czy rosyjskim. Rosyjski byl jedynym jezykiem slowianskim uczonym w szkolach w Wielkiej Brytanii. Dodam przy okazji, ze przewaznie w prestizowych szkolach prywatnych, nazywanych tutaj "public schools" - zupelnie na odwrot niz w Polsce
Ciesze sie bardzo, ze jezyk polski nie jest juz tylko i wylacznie dla Polakow. Przyzwyczaimy sie do tego, ze coraz czesciej bedziemy slyszec nasz jezyk w uzyciu przez Anglikow i innych Europejczykow. Nie bedzie juz nas to tak dziwic i smieszyc, jak Anglik rozmawia (pewnie troche kaleczac, tak jak my ich jezyk) po polsku z Francuzem. Byc moze tak sie zdarzy!
Szkoda tylko, ze nie ma jeszcze odpowiednich podrecznikow dla szkol srednich z jezyka polskiego. ja kazda lekcje przygotowuje sama i mam swoje materialy, z ktorych rosnie juz podrecznik!



basiaev - 23 wrz 2009, o 12:10
http://www.vernon-coaker-mp.co.uk/

Vernon Coaker - minister edukacji odwiedzil dzis nasza szkole. Wszystkie klasy siodme ( w tym trojka polskich dzieci)powitaly ministra zywiolowa piosenka z Poludniowej Afryki - jesem z nich bardzo dumna!



PolandBridge - 28 wrz 2009, o 11:06
Pani Basiu,
więc może należało by pomyśleć o wydaniu podręcznika do nauki języka polskiego ze swoich własnych materiałów?



basiaev - 28 wrz 2009, o 12:22
wydawca moze by sie i znalazl, ale to jest strasznie zmudna praca- ilustracje, cwiczenia, itp.
Ja juz zrobilam z mezem podrecznik do geografii dla szkol brytyjskich, australijskich itp o Polsce "Changing Face of Poland" , to zabiera sporo czasu i daje malo kasy. Narazie moje lekcje i materialy sa u mnie na biurku i w komputerze




magdalena.lawer - 7 cze 2010, o 16:33
Dzien dobry Pani Barbaro,

Mam na imie Magdalena Lawer. Jestem w Bristolu od niedawna (3 miesiace) i aktualnie sukam pracy jako asystent/nauczyciel jezyka francuskiego lub polskiego. Bardzo chcilabym pracowac w angielskiej szkole do ktorej uczeszczaja rowniez polskie dzieci. Szukalam informacji na temat takich szkol i z tego co sie orientuje gimnazjum Fishponds jest jedna z nielicznych szkol z jezykiem polskim w tym miescie.

Moje uprawnienia do nauczania obejmuja jezyk francuski ( skonczylam studia filologii romanskiej na UAM w Poznaniu oraz Ma we Francji - posiadam odpowiednik QTS) i bylabym bardzo szczesliwa uczac polskie oraz angielskie dzieci tego jezyka lub pomagajac w lekcjach jezyka polskiego.
Bylabym rowniez w stanie pracowac jako wolontariuszka aby zglebic swoja wiedze na temat angielskiego systemu nauczania i aby pomoc wedukacji uzniow szkoly Fishponds.

Nie wiem czy jet Pani w stanie odpowiedziec mi na te wszystkie pytania ale odwaze sie na ich zadanie!

Podaje rowniez moj adres email: magdalena.lawer@gmail.com

dziekuje z gory za odpowiedz

Magdalena
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • albionteam.htw.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • cichooo.htw.pl