|
|
|
|
Krąg ujawnia swoje tajemnice
Kamil - 22 mar 2009, o 14:17
Tajemnica Stonehenge została częściowo rozwiązana. Okazuje się, że od początku było to miejsce poświęcone zmarłym.
Jak ogłosili brytyjscy archeolodzy, najnowsze badania metodą węgla C14 wykazały, że na terenie, na którym obecnie stoi słynny kamienny krąg, a także wokół niego pochówki odbywały się już trzy tysiące lat przed naszą erą. Sam monument powstał około 2,5 tysiąca lat p.n.e.
W jednym z grobów zaleziono coś, co zapewne było niegdyś głownią kamiennej maczugi, symbolem władzy. Sugeruje to, że mogli być tutaj chowani członkowie dynastii, która póÄ˝niej zbudowała Stonehenge.
– Jesteśmy pewni, że na wszystkich etapach istnienia Stonehenge chowano tu zmarłych – mówi Mike Parker Pearson, archeolog z University of Sheffield w Anglii.
Niektórzy uczeni uważają, że enigmatyczne głazy otoczone rowem i wałem ziemnym oznaczały święte miejsce, być może miejsce uzdrowień. Taką wersję można było spotkać już w średniowiecznej literaturze. Wspomina ona także o tym, że krąg Stonehenge był miejscem pamięci o zmarłych. Obie hipotezy – twierdzą badacze – mogą zawierać elementy prawdy.
Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Towarzystwo National Geographic dr Parker Pearson opisał dziennikarzom trzy stanowiska, w których w ostatnich tygodniach znaleziono ślady spalonych kości i zębów. Naukowcy sądzą, że w kręgu i jego najbliższej okolicy mogło zostać pochowanych nawet 240 osób (wszystkie ciała zostały wcześniej skremowane). Inne znaleziska z terenów Wysp Brytyjskich wskazują, że takie pochówki zdarzały się stosunkowo rzadko – kremacja była formą pogrzebową zarezerwowaną dla elit.
Inny archeolog z Sheffield, Andrew Chamberlain przypuszcza, że na terenie Stonehenge chowano członków jednego rodu. Wskazuje na to fakt, że w najwcześniejszym okresie pochówków było stosunkowo mało, a póÄ˝niej ich liczba rosła – w miarę, jak potomstwo rodu było coraz liczniejsze. – Zważywszy na to monumentalne otoczenie, ludzie uznali zapewne, że muszą tu być pochowane szczególne osoby – dodaje dr Parker Pearson.
Najstarszy grób, jaki dotąd znaleziono, umieszczony był w dole na obrzeżach monumentu. Powstał mniej więcej trzy tysiące lat przed naszą erą. Drugi – około 100 lat póÄ˝niej. Ostatnie groby pochodzą mniej więcej z okresu, kiedy powstał kamienny krąg (ok. 2,5 tysiąca lat p.n.e.). Dotąd uważano, że w Stonehenge chowano zmarłych tylko przez mniej więcej jeden wiek po roku 2700 p.n.e., na długo przed powstaniem budowli.
Dr Parker Pearson mówi, że priorytetem w rozpoczętym w 2003 r. projekcie badawczym Stonehenge Riverside Project było właśnie znalezienie kolejnych miejsc pochówku i wyznaczenie ich wieku. Badania wspierało Towarzystwo National Geographic. Większość skremowanych szczątków odkryto już dawno temu, ale dopiero w ostatnich latach metody datowania znalezisk za pomocą izotopu węgla C14 umożliwiły ich dokładne umiejscowienie w czasie.
Wśród najnowszych znalezisk na terenie Stonehenge i w jego najbliższej okolicy jest między innymi róg jelenia, najwyraÄ˝niej używany do kopania w ziemi. Odkryto go na terenie otaczającego monument rowu w kształcie elipsy, o długości niemal dwóch mil (ok. trzech kilometrów), który prawdopodobnie miał znaczenie sakralne.
Julian Thomas, prowadzący badania archeolog z University of Manchester twierdzi że róg pochodzi z okresu między 3630 a 3375 r. p.n.e. Oznacza to, że rów jest starszy od samego monumentu o około 1000 lat. A zatem – jak uważa naukowiec – "to miejsce miało jakieś znaczenie już od bardzo, bardzo dawna".
ÂŹródło: onet -> pieprzisol.mojeforum.net
Gaduła - 23 cze 2009, o 15:27
Według jednych niezaprzeczalny ślad działań kosmitów, według innych miejsce, w którym swe praktyki odbywali druidzi. O czym mowa? O kamiennym kręgu Stonehenge, znajdującym się w hrabstwie Wiltshire, 13 km ok Salisbury. Dokładna data powstania tajemniczej budowli z kamienia megalitu jest nieznana. Szacuje się, że krąg pochodzi z epoki neolitu lub brązu. Ze względu na ową tajemnicę, miejsce od najdawniejszych czasów było niezmiernie ważne kulturowo. ÂŚwiadczą o tym znajdujące się nieopodal groby datowane nawet na około 3100 rok p.n.e. i usypany z ziemi pierścień, którego stworzenie szacuje się również na ten okres.
Stonehenge to kilkaset różnej wielkości głazów zbudowanych z dwóch rodzajów kamienia, rowy i wały, których rozmieszczenie zostało dokładnie zaplanowane, a całość tworzy optymalny kształt. W czym to jest widoczne? A choćby w tym, że oś podkowa, w kształcie której ułożonych jest pięć trylitów, wyznacza dokładny kierunek, z którego wschodzi słońce w najdłuższy dzień roku. Dotychczas nie wiadomo, jak ludność żyjąca w tamtych czasach mogła zbudować tak ogromną budowlę! Warto wspomnieć, że Stonehenge inspiruje do dziś. W wielu miastach znajdują się repliki kręgów. Jednym z ciekawszych pomysłów jest Carhenge – krąg samochodów pomalowanych sprejem na szaro skonstruowany w 1987 r. przez Jima Reindersa. Znajduje się on w USA w miastaczku Alliance w Nebrasce.
Oryginalny Stonehenge od 1986 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz znajduje się pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument.
To dodatkowe informacje dotyczące kamiennego kręgu.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plalbionteam.htw.pl
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plcichooo.htw.pl
|
|
|
|