|
|
|
|
Kto sprzedał najwięcej płyt ?
Kamil - 28 maja 2009, o 19:13
[center]KTO SPRZEDAŁ NAJWIĘCEJ PŁYT ?[/center]
[center]W ankiecie zagłosuj na wokalistów/zespoły, które według Ciebie sprzedały najwięcej płyt. A w odpowiedzi napisz dlaczego myślisz, że akurat on/ona/oni sprzedała/sprzedał/sprzedali najwięcej płyt. A oprócz tego zrób własną listę od 10 do 1 miejsca, na której znajdą się wkolejności takiej jakiej myslisz, że będą.[/center]
Ania Dąbrowska
Jest wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów. Ma na swoim koncie trzy albumy „Samotność po zmierzchu”, „Kilka historii na ten sam temat” oraz „W spodniach czy w sukience?”. Każda z płyt została doceniona nie tylko przez publiczność, ale i przez krytykę. Kompozycje artystki przyniosły jej wiele nagród i wyróżnień, m.in.: nominację do europejskiej nagrody MTV, trzy statuetki Fryderyka, Asa Empiku, nagrodę Eska Music Awards oraz Byka Sukcesu.
W międzyczasie Ania współpracowała z takimi artystami jak: Monika Brodka, Smolik, Krzysztof Krawczyk Maryla Rodowicz, Liroy, Jacek Lachowicz, Tomek Makowiecki ioraz zespół Silver Rocket.
Na festiwalu TOPtrendy Ania wystąpiła trzy razy: w 2003, 2005 oraz 2007 roku. Za pierwszym razem zagościła na scenie "trendy", następnie już na scenie TOP zaprezentowała materiał ze swojej debiutanckiej płyty pt. „Samotność po zmierzchu”, a dwa lata póÄ˝niej z drugiego w swojej karierze krążka, „Kilka historii na ten sam temat”.
Anna Maria Jopek
"Największą nagrodą i zarazem największym wyzwaniem jest dla mnie sama muzyka. Ona stawia wciąż tak wiele pytań, na które do końca życia będę szukać odpowiedzi" - to słowa jednej z najbardziej znanych i utalentowanych polskich wokalistek, Anny Marii Jopek. Artystka ma na swoim koncie 12 autorskich albumów, Platynowe i Złote Płyty, dwa Wiktory, cztery Fryderyki, Paszport Polityki, tytuł Jazzowej Wokalistki Roku, nagrodę Trójkowego Mateusza, prywatną nagrodę Michela Legranda oraz wiele innych wyróżnień. Wychowała się w rodzinie silnie związanej z polską sztuką ludową. Wykształcona w klasie fortepianu na Akademii im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Manhattan School of Music w sekcji jazzowej. Podkreśla, że jej droga w muzyce rozwidla się na wiele ścieżek. Zaczynała w 1997 r. od złożenia hołdu legendzie polskiej piosenki na płycie "Szeptem". Nagrała i wystąpiła chyba ze wszystkimi najważniejszymi postaciami naszej muzycznej sceny, m.in. z Jeremim Przyborą, Tomaszem Stańko, Markiem Grechutą, Januszem Olejniczakiem, zespołem Perfect, Leszkiem Możdżerem, Urszulą Dudziak. ÂŚpiewała na festiwalu "Warszawska Jesień" i ze Skaldami w Carnegie Hall. Sam Pat Metheny, nagrywając z Anną słynny już dziś album "Upojenie", powiedział: "Ania jest oryginalna, prawdziwa, odważna. Jedna chwila z jej piosenki należy do najpiękniejszej muzyki, jaką słyszałem od miesięcy...".
Anna Maria Jopek występowała na całym świecie. Niedawno wróciła z Japonii, gdzie 17 maja zakończyła się jej azjatycka trasa koncertowa.
COMA
Zespół Coma powstaje w czerwcu w 1998 roku z inicjatywy Dominika Witczaka. Po wielu miesiącach poszukiwań ustala się stały skład zespołu: Piotr Rogucki - wokal, Marcin Kobza - gitara, Dominik Witczak - gitara, Rafał Matuszak - gitara, Tomasz Stasiak - perkusja. Zespół podpisuje kontrakt fonograficzny i jesienią 2003 roku przystępuje do nagrania debiutanckiego albumu, "Pierwsze wyjście z mroku". Płyta ukazuje się w maju 2004 i przynosi grupie wiele nagród. COMA zostaje laureatem 25 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, grupa wygrywa Festiwal Rockowy Węgorzewo 2004. Ponadto zespół otrzymuje nagrodę dziennikarzy oraz nagrodę publiczności. Debiutancki album zostaje także nagrodzony Fryderykiem w kategorii Album roku - rock.
Druga płyta ukazuje się w maju 2006, pod tytułem "Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków" i już po tygodniu zajmuje I miejsce na oficjalnej liście sprzedaży. Jesienią 2006 zespół rusza w pierwszą dużą trasę promocyjną, podczas której otrzymuje Złotą płytę. Album przynosi COMIE dwa kolejne Fryderyki - w kategoriach Grupa roku oraz Album rocku rock/metal.
Trzeci, obszerny, dwupłytowy album „Hipertrofia", zrodził się podczas dwutygodniowego jesiennego wyjazdu do Jaworek. Płyta jest przykładem rzadko obecnie uprawianego gatunku koncept-albumu, gdzie cały materiał podporządkowany jest zgłębianiu jednego zagadnienia, którym w tym wypadku jest życie ludzkie, jako szeroko pojęta wola istnienia - od poczęcia aż do śmierci.
Czesław ÂŚpiewa
Teatralny pop łączący śmiech i łzy. Twórcą projektu jest Czesław Mozil - duński Polak z niewyparzonym językiem. Płyta "Debiut" to radosny efekt współpracy z poetą Michałem Zabłockim. Michał i internauci napisali, Czesław zagrał i zaśpiewał. Na płycie znalazł się hit "Maszynka do świerkania" - 3 mln odtworzeń na YouTube! Album "Debiut" pokrył się platyną, a Czesław został nagrodzony trzema Fryderykami.
Zawadiacki akordeonista koncertuje w kraju nad Wisłą. W teatralnych show pełnych energii, śmiechu i wzruszeń towarzyszą mu duńscy przyjaciele: Karen Duelund, Martin Bennebo, Jacob Munk i Hans Finn Moeller. Zagrali już ponad 200 koncertów, a ich chęć do zabawy wciąż rośnie. Czesław uczestniczy w wielu projektach. Zagrał na płycie "Unppluged" zespołu Hey. Udziela się także jako aktor "tańcząc" w teatrze w najnowszym projekcie Iwony Pasińskiej "Gramy 4 You".
Choć Polacy docenili go dopiero gdy zaświerkał, Czesiek pokazał klasę dużo wcześniej. Wraz z duńskim zespołem Tesco Value nagrał dwie płyty, które wydane nakładem Mystic production, są już dostępne w Polsce. Ostatnia reedycja płyty "Songs for the Gatekeepers" to zupelnie nowe brzmienie i oblicze Czesława. W 2001 roku zespół Tesco Value zagrał na prestiżowym festiwalu Roslkide, od 2002 roku występował w klubach w całej Polsce, by w kwietniu 2008 roku podbić polski rynek projektem Czesław ÂŚpiewa.
Na festiwal Top Trendy Czesław przygotował niespodziankę dla fanów. Na scenie towarzyszyć mu będą muzycy pracujący z nim od dawna, a jednak w zupełnie nowej odsłonie. Z Czesławem zagrają Mademoiselle Karen oraz Baroks Bennebox Orchestry, grupa ośmiu akordeonistów pod batutą Matina Bennebo Pedersena.
Katarzyna Nosowska
Wokalistka zespołu Hey, jednej z najpopularniejszych grup rockowych w Polsce, solowo nagrywa od 1996 r. Wtedy to pod szyldem Nosowska ukazał się album "puk puk" z muzyką elektroniczną, mocno odbiegającą od dokonań jej rodzimej formacji. Zarówno publiczności, jak i krytykom nowe wcielenie Nosowskiej zdecydowanie przypadło do gustu. W kolejnych latach, równolegle z działalnością w Hey'u, Nosowska wydała płyty: "Milena" (1998), "Sushi" (2000) oraz "Uni Sex Blues" (2007). Ten ostatni jest wspólnym projektem Nosowskiej i Marcina Macuka, kompozytora i producenta znanego z zespołu Pogodno. Muzyka na tej płycie jest mocno zróżnicowana i stanowi wyważone połączenie wielu gatunków: r'n'b, disco, rocka czy blues'a. A wszystko to wzbogacone doskonałymi wokalami i niebanalnymi tekstami. Album stał się niemal natychmiast Złotą Płytą, a trasa Uni Sex Blues Show 2007 była pasmem szalonych i wielce energetycznych koncertów w prestiżowych polskich klubach.
Styczeń 2008 przyniósł Nosowskiej nagrodę Fenomen Przekroju za "rzadkie wyczucie klasy, ucho do dobrych tekstów, głos do śpiewania i nieprzeciętny nos do współpracowników". Z kolei podczas gali Fryderyk 2008 płyta "USB" została uznana za album roku muzyki alternatywnej. To jeszcze nie wszystko. Nosowska odebrała również statuetki w kategoriach: autor roku, wokalistka roku i piosenka roku - "Era retuszera", do której klip nakręciła Anna Maliszewska, również nagrodzona Fryderykiem.
15 września 2008 r. Nosowska wraz ze swoim zespołem UniSexBlues Band była gościem specjalnym koncertu galowego XI edycji konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". Zaprezentowała wówczas kilka piosenek do tekstów Agnieszki Osieckiej. Entuzjastyczne przyjęcie publiczności, ale przede wszystkim niezwykły klimat jaki wytworzył się między muzykami, zaowocowały nagraniem płyty "Osiecka", na której znalazło się 9 piosenek z tekstami Osieckiej. Album został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków i słuchaczy, którzy już w dniu premiery zapewnili mu status Złotej Płyty. W maju 2009 płyta pokryła się Platyną.
Maria Peszek
Na początku była "Miastomania". Projekt składający się z płyty, przygotowanej przy współpracy z Wojtkiem Waglewskim, i spektaklu teatralnego wystawianego w warszawskiej Fabryce Trzciny, w którym Marysia Peszek w niepowtarzalny sposób ukazała piosenki z albumu w połączeniu z przedstawieniem multimedialnym. "Miastomania" wywindowała artystkę na sam szczyt polskiej sceny muzycznej. Swoim debiutanckim projektem Maria Peszek zdobyła uznanie nie tylko krytyków muzycznych (została laureatkę prestiżowych nagród Gazety Wyborczej i Tygodnika Przekrój, zdobyła dwa Fryderyki), ale i publiczności, dzięki której album "Miastomania" osiągnął sprzedaż ponad 40 000 płyt, zdobywając tym samym status Złotej, a następnie Platynowej Płyty. Po dwóch latach od debiutu przyszedł czas na nowe dÄ˝więki. Nowy projekt Marii Peszek powstawał pod roboczym tytułem "hedonia" od gr. Hedone = przyjemność, a wulgaryzm magiczny towarzyszący "Miastomanii" przekształcił się w hedonizm mistyczny. Projekt ewoluował dwutorowo i ostatecznie znalazł swój pełny wyraz w dwóch odsłonach - jako płyta "maria Awaria" i jako książka "maria Awaria - BEZWSTYDNIK". Artystka przeświadczona o tym, że język jakim posługuje się popkultura, mówiąc o tak ważnych sprawach jak kochanie i się kochanie, jest niewystarczający, postanowiła go odczarować i w otwarty, bezpośredni sposób w swoim nowym projekcie stara się wyrazić swoje emocje, pragnienia i czułość. Płyta rozeszła się w imponującym nakładzie 60 000 sprzedanych egzemplarzy, uzyskując tym samym status platynowej płyty i przynosząc artystce nagrody Paszportu Polityki i 2 Fryderyków (m.in. za album roku). "Marzyłabym o tym aby ludzie śmiali się i płakali czytając bezwstydnik, a słuchając płyty odczuwali nieodpartą ochotę aby się kochać" - podsumowuje swój najnowszy projekt Maria.
Maryla Rodowicz
Prawdziwa gwiazda muzyki rozrywkowej. Do dziś jest ikoną polskiej piosenki. Tak wielką, że w zorganizowanym ostatnio przez Polskie Radio plebiscycie na superprzebój wszechczasów, cztery pierwsze lokaty, zajęły jej utwory.
W dorobku ma ok. 2000 piosenek, 31 płyt polskich, po jednej niemieckiej, angielskiej, rosyjskiej i czeskiej. Większość z tych albumów osiągnęło status Złotej i Platynowej Płyty.
Koncertowała na całym świecie - w Europie, Ameryce, Azji i Australii. W sumie kilka tysięcy koncertów. Zagrała w wielu filmach i widowiskach muzycznych. Występowała na międzynarodowych festiwalach. Na ÂŚwiatowym Festiwalu Piosenki w Los Angeles w 1984 r. zdobyła wyróżnienie za "Niech żyje bal", a na międzynarodowych festiwalach muzyki country w 1980 roku w Oklahomie i w 1981 roku w Tulsa liczne nagrody. Wielokrotnie odnosiła sukcesy na festiwalach w Opolu i Sopocie , zwyciężała w plebiscytach popularności otrzymując tytuł "Piosenkarki Roku" podczas gdy jej utwory stawały się "Piosenkami Roku".
Pisali dla niej najlepsi: Agnieszka Osiecka, Kasia Geartner, Seweryn Krajewski, Robert Janson, Jacek Mikuła, Jan Wołek, Romuald Lipko, Andrzej Sikorowski, Andrzej Zieliński.
Ostatnia płyta Maryli Rodowicz, zatytułowana "Jest cudnie", ukazała się w 2008 roku. Produkcją albumu zajął się Andrzej Smolik. "Siedział tam godzinami… Jest strasznie zabawny i chłopięcy, trochę roztargniony, ale jednocześnie bardzo skupiony na muzyce. Mnie się wydaje, że mam dobry słuch i dużo słyszę, ale on na pewno słyszy więcej i w dodatku co innego. To mnie zdumiewa. No, szacun!" – mówi Maryla o swoim producencie.
Patrycja Markowska
Karierę muzyczną rozpoczęła w 2001 roku albumem „Będę silna” (płytę promował między innymi udany duet z olimpijczykiem Marcinem Urbasiem).
Artystka do tej pory nagrała cztery płyty długogrające – debiutancki „Będę silna”, „Mój czas” (2003) i „Nie zatrzyma nikt” (2005) oraz "ÂŚwiat się pomylił" (2007). Z tych płyt pochodzą między innymi takie przeboje jak „Drogi kolego”, „Cztery ściany”, „Gdy zgasną światła” oraz „Nie zatrzyma nikt” (z gościnnym udziałem jej ojca - jednego z najbardziej znanych polskich muzyków rockowych, lidera i wokalisty zespołu Perfect – Grzegorza Markowskiego).
Mocną stroną Patrycji Markowskiej są koncerty. Gra ich dużo, a wszystkie przyjmowane są gorąco przez jej fanów.
Patrycja spróbowała również swoich sił w tańcu. W 2005 roku wystąpiła w drugiej edycji „Tańca z gwiazdami".
Piotr Rubik
Urodził się 3 września 1968 roku w Warszawie. Od dziecka kształcił się jako wiolonczelista, najpierw w Podstawowej Szkole Muzycznej im. Emila Młynarskiego w Warszawie, potem w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako wiolonczelista współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami, m. in. Orkiestrą ÂŚwiatową Jeunesses Musicales i Sinfonia Varsovia. Od dziecka wiedział, że jego główną pasją jest kompozycja. Na swej artystycznej drodze współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami pisząc dla nich utwory, akompaniując jako pianista czy prowadząc koncerty jako dyrygent.
Jako producent muzyczny zrealizował przeszło 30 albumów, między innymi dla Michała Bajora czy Małgorzaty Walewskiej. Jego pierwszym dużym przebojem był "Dotyk" śpiewany przez Edytę Górniak. Pisze muzykę filmową (m. in. "Ja wam pokażę", "Ryś"). Jego utwory promowały duże, polskie produkcje filmowe takie, jak "Quo vadis" czy "Zemsta". Jest twórcą sygnałów radiowych i telewizyjnych (m. in. "Wiadomości", "Tomasz Lis na żywo", oprawa programu I Polskiego Radia). Największą popularność przyniosły mu wielkie formy wokalno - instrumentalne takie jak oratoria "Tu es Petrus" czy "Psałterz wrześniowy". Przeboje z tych dzieł - "Niech mówią, że to nie jest miłość" (uznana polską piosenką wszechczasów w plebiscycie Radia Zet) czy "Psalm dla ciebie" przez wiele tygodni utrzymywały się na szczytach list przebojów. Płyty Piotra Rubika sprzedały się w setkach tysięcy egzemplarzy. Kompozytor jest laureatem wielu nagród, m. in. 1 miejsce na Fesiwalu Jedynki w Sopocie w 2005 r, Super Jedynka za płytę roku oraz Super Super Jedynka dla najpopularniejszego wykonawcy w 2006r, Wiktor 2006, Telekamera 2007, 1 miejsce na festiwalu Top Trendy w 2007r, Teraz Polska 2007, Róże Gali 2007.
Waglewski / Fisz / Emade
Rodzinny projekt, w ramach którego Wojciech Waglewski i jego synowie - Bartek (Fisz) oraz Piotrek (Emade), razem nagrali pierwszą wspólną pełnowymiarową, przebojową, choć w sumie bardzo kameralną muzykę - "męską muzykę".
Waglewski, Fisz i Emade zadebiutowali razem już jakiś czas temu, na jubileuszowej płycie Voo Voo "XX cz.1". Wtedy to żywiołowy utwór, zagrany i wyśpiewany wspólnie przez Wojtka, Bartka i Piotrka Waglewskich, nazwany "Wagle", zamykał tę płytę.
Warto również dodać, że panowie artystycznie spotykali się wcześniej kilkakrotnie. Emade np. zasiadał za gramofonami podczas nagrań do "OOV OOV" oraz na koncertach promujących ten album. Słychać go więc na płycie "Voo Voo: Koncert w Trójce" z tego właśnie okresu. Fisz wystąpił gościnnie na "Płycie" Voo Voo. Wojtek Waglewski zagrał na gitarach na jednej z pierwszych płyt Fisza - "Na wylot". Nie mówiąc już o tym, że Piotrek śpiewa na drugiej płycie "Małego Wu Wu" ("Tam, tam i tu"), a okładkowy obrazek do niej przygotowywał przecież nie kto inny tylko Bartek...
FooocH - 29 maja 2009, o 06:57
Ja nie mam żadnej płyty z wyżej wymienionymi wykonawcami, ale zagłosowałem na Patrycje Markowska bo ją lubie najbardziej. Mam nadzieje, że wygra chociaż Ania Dąbrowska tez ma duże szanse.
Cień_Anioła - 29 maja 2009, o 07:42
Ja swój głos oddałam na Kasię Nosowską!Myślę że to ona zwycięży!
Kamil - 29 maja 2009, o 10:58
Wedlug mnie bedzie tak:
10. Waglewski / Fisz / Emade 09. Czeslaw Spiewa 08. Maria Peszek 07. Katarzyna Nosowska 06. COMA 05. Maryla Rdowicz 04. Ania Dabrowska 03. Piotr Rubik 02. Anna Maria Jopek 01. Patrycja Markowska
Ja mysle ze tak bedzie wygladala lista zwyciezcow.
Cień_Anioła - 30 maja 2009, o 06:53
Natomiast moje typy to: 10)Czeslaw Spiewa 9)Waglewski / Fisz / Emade 8)Maria Peszek 7) Ania Dabrowska 6)Anna Maria Jopek 5) COMA 4) Patrycja Markowska 3) Piotr Rubik 2) Maryla Rdowicz 1)Katarzyna Nosowska
Kamil - 30 maja 2009, o 08:23
To zobaczymy, kto z nas miał więcej trafień. Ale wydaje mi się, że Nosowska nie ma szans. Tym bardziej, że Anna Maria Jopek zdobywała często szczyty (nie wiem jak).
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plalbionteam.htw.pl
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plcichooo.htw.pl
|
|
|
|