|
|
|
|
Siemens ST60
Phil - Pt 06 lip, 2007
" />
PIERWSZE WRAŻENIE Siemens ST60 to właściwie ulepszona wersja modelu ST55. Wygląd więc pozostał niemal ten sam, nieznacznie zmieniła się specyfikacja techniczna, generalnie jest to powtórka z rozrywki pod tytułem ST55 wraz ze wszystkimi jego zaletami i wadami
STRONA TECHNICZNA Wyświetlacz, jest to zdecydowanie duży plus ST60 – wyposażony jest chyba w najjaśniejszy i najdokładniejszy wyświetlacz na rynku w tej klasie telefonów. 65 000 kolorów, wielkość 28x38 mm i 120x160 pikseli to bardzo dużo i nie ma w tej kwestii na co narzekać. Jeśli można by coś jeszcze w nim ulepszyć to tylko rozdzielczość, ale i tak byłby to zbędny zabieg gdyż to co w tej kwestii oferuje ten telefon jest po prostu z najwyższej półki i spełni wymagania nawet najbardziej wybrednych. :prosze:
ST60, jak zresztą i inne modele Siemensa, posiada funkcję hotkeys, co przetłumaczono trafnie aczkolwiek lekko przy długo na polski jako „Klawisze szybkiego dostępu”. Funkcja ta polega na tym, że dla klawiszy 2 – 9 możemy przypisać wykonywanie przez telefon konkretnego zdarzenia, np. wybranie danego numeru czy włączenie kamery – uruchamianie zdarzenia odbywa się po dłuższym wciśnięciu odpowiedniego przycisku. Problem stanowi wielkość przycisków. Całe szczęście, że są dobrze wyprofilowane więc nie ma problemów z trafieniem w odpowiedni przycisk , reagują również bezbłędnie co ułatwia pisanie wiadomości SMS, ale osoby, które piszą szybko będą narzekały na czas reakcji telefonu – jak się ktoś bardzo „rozpędzi” przy pisaniu to potem trzeba poczekać nawet kilka sekund aż „wstukane” zdanie się pojawi. Bardzo wygodny jest za to joystick i dobrze, że w tej kwestii nie zmieniono nic w porównaniu do ST55. Jest on więc, tak jak i w poprzednim modelu, pięcio-kierunkowy i pokryty czystą gumą co bardzo skutecznie zapobiega zsuwaniu się z niego palców podczas obsługi i dzięki czemu jest niezwykle wygodny.
Do menu można się dostać wciskając joystick lub prawy przycisk pod wyświetlaczem – lewy jest przyciskiem funkcyjnym I jego rolę można zmieniać. Główne okno menu składa się z dużych, ładnych i czytelnych ikon. Dalsze części menu (tak zwane podmenu) to już typowe listy wyboru opcji, które różnią się kolorystycznie w zależności od rodzaju listy, funkcji w nim zawartych. Czasem nie trzeba wcale wchodzić do danego menu żeby zmienić opcję – po zaznaczeniu jej pojawi się małe okienko z możliwościami wyboru co znacznie ułatwia dostosowywanie telefonu do własnych potrzeb.
ST60 odtwarza 40 tonowe polifoniczne dzwonki w formatach WAV, MMF, iMelody, SMAF, SPMID i MIDI. Są one stosunkowo głośne i mają czyste brzmienie . Niewątpliwą zaletą jest to, że dzwonek od razu jest odtwarzany z maksymalna głośnością – drugą stroną medalu jest fakt, że w nie mamy możliwości włączenia dzwonków narastających, po prostu nie ma takiej opcji. Jest to o tyle dziwne, że już w ST55 mieliśmy do czynienia z tymi samymi wadami i ich nie zmieniono. Nie można także wykorzystać dzwonków wbudowanych w telefon (jest ich 20) przy tworzeniu wiadomości MMS – wysłać można jedynie te, które sami skomponujemy w bardzo wygodnym kompozytorze (posiadającym między innymi 15 ścieżek do wykorzystania, 14 instrumentów i możliwość zmiany tempa; można stworzyć maksymalnie 5 własnych melodii).
Tapety mogą być ustawiane na kilka sposobów na wyświetlaczu, podobnie jak w komputerze mamy do wyboru opcje pozwalające rozciągnąć tapetę, ustawić małe obrazki sąsiadująco, wyśrodkować itp. Można także wstawić pliki GIF jako tło co oznacza, że możemy mieć animowaną tapetę. Telefon umożliwia także usunięcie logo operatora. Wygaszaczem ekranu poza domyślnym zegarkiem cyfrowym, może też być pokaz slajdów z naszych zdjęć zachowanych w pamięci telefonu (maksymalnie z czterech) lub można go po prostu wyłączyć. Nie można ustawić jako wygaszacza animowanych plików GIF.
Siemens ST60 posiada technologię JAVA MIDP2.0. Korzystanie z tego modułu jest jednak utrudnione i to bardzo. Ten kto posiadał Samsunga C100 wie o co chodzi :maruda: . Czy to wina softu? Zapewne tak, ale to sprawia, że nie będzie to telefon popularny jako platforma do gier i niewiele serwisów będzie przygotowywało gry na niego, a to wielka szkoda, bo gry JAVA działają naprawdę szybko na ST60 . Radzę więc kupić jakiś nowszy model, np. CX65 jeśli JAVA jest dla kogoś niezbędna i często wykorzystywana.
Siemens ST60 ma także bardzo rozbudowaną książkę telefoniczną. Możemy do niej wpisać nazwę, numer telefonu domowego, numer do biura, na komłrkę, faks, grupę, firmę, e-mail, ulicę, kod pocztowy, miejscowość, kraj, adres WWW, obrazek dzwoniącego i zdefiniować konkretny dzwonek dla danej osoby. Książka telefonu pomieści 255 wpisów plus wpisy na karcie SIM.
To jeden z lepszych elementów tego telefonu - wbudowana kamera VGA. Zdjęcia można robić w rozdzielczościach 160x120, 320x240 i 640x480. Zdjęcia zachowywane są w formacie JPEG w pamięci, której pojemność wynosi 1.3MB, ale zdjęcia można także skopiować do pamięci obrazków co daje nam dodatkowe 1.2MB więc razem 2.5MB. Nie jest to dużo lecz wystarca :]
Teraz nowość w porównaniu do ST55 – nagrywanie sekwencji video. Nagrywać możemy tylko w rozdzielczości 128x96 pikseli, bez dĂÄ˝więku i w standardzie 3GP – typowym dla MMS. Maksymalna wielkość pliku to 48KB, co oznacza, że możemy nagrać maksymalnie 17 sekund filmu przy najmniejszej liczbie klatek na sekundę i 7 sekund przy najwyższej. Nagrywanie możemy pauzować, co pozwala na robienie różnych ujęć w jednym filmie (trochę to dziwnie brzmi biorąc pod uwagę długość maksymalną tych sekwencji video...). Maksymalna liczba klatek na sekundę to 6, a więc nie za dużo. Aby obraz był płynny potrzeba minimum 12 fps, ale ponieważ jest to funkcja nadająca się tylko do MMS toteż wartość 6 fps można uznać za wystarczającą. Z drugiej strony, dobrze by było gdyby można było chociaż nagrywać dłuższe te sekwencje jak w SX1 na przykład...
ST60 ma 4x zoom, ale tylko w najgorszej rozdzielczości. W praktyce, jeśli nie zamierzamy wysyłać zdjęcia na komputer, a tylko przez MMS taka rozdzielczość wystarczy. W 320x240 jest 2x zoom, a w 640x480 nie ma zoomu. Jest on oczywiście cyfrowy nie optyczny co oznacza straty jakości zdjęcia przy jego używaniu, ale są one niezauważalne w MMS, a do tego przecież głównie ta kamera została stworzona. Aczkolwiek zdjęcia wcale źle nie wyglądają także na komputerze. Innowacją w porównaniu do ST55 jest także możliwość podglądu robionego zdjęcia na całym ekranie telefonu.
PODSUMOWANIE Siemens ST60 to właściwie ST55 z paroma ulepszeniami. Posiada wszystkie zalety modelu ST55, dołącza do nich jeszcze między innymi funkcję JAVA i nagrywanie video, chociaż trudno tu mówić o jakichś dużych zaletach w tych dwóch kwestiach, bo JAVA jest wadliwa, a możliwości nagrywania filmów bardzo ograniczone. Do tego dochodzą jeszcze wszystkie niemal wady ST55, z brakiem IrDA, Bluetooth, profili, problemami z oprogramowaniem i zgrywaniem zdjęć na komputer włącznie. Tak naprawdę to przecież ST60 ma wszystko to, co od początku pierwotnie miał mieć ST55 i nic więcej. W dalszym ciągu jest więc to telefon raczej dla osób, szukających multimedialnego telefonu niż wielofunkcyjnego, narzędzia pracy.
OCENA: 5/10
PARAMETRY TECHNICZE
Alarm wibracyjny: tak Aparat cyfrowy: tak Aparat cyfrowy pixele: 0.3 [Megapixeli] Aparat cyfrowy zoom: 4x Bateria pojemność: 750 [mAh] Bateria rodzaj: Li-Ion Czas czuwania (MAX): 140 [godz.] (5d, 20h) Czas rozm. (MAX): 270 [min.] Pamięć wewnętrzna: 5 [MB] Pamięć zewnętrzna: nie Sieci: GSM 900/1800 Waga: 87 [gram] Wymiary - długość: 99 [mm] Wymiary - grubość: 22 [mm] Wymiary - szerokość: 49 [mm]
Barti90 - Pt 06 lip, 2007
" />yyy nowa?
Pewny22 - Pt 06 lip, 2007
" />To jest stary telefon w dodatku nazwa tego telefonu ''Siemens'' to tylko nazwa reszta czyli płyta główna nie pochodzi od siemensa tak samo jak siemens CL75 dziwnie się go flaschuje
Jordan #23 - Pt 06 lip, 2007
" />Sam pisałeś tą reckę? Pierwszy raz widzę takiego fona :huh:
">nazwa tego telefonu ''Siemens'' to tylko nazwa Wynalazcy poszli na łatwiznę i dlatego
">płyta główna nie pochodzi od siemensa ??
PeJot - Pt 06 lip, 2007
" />Jak nie miałem C65 zastanawiałem się nad tym fonem, tylko klawiatura jest w wersji mikro dla bobasów ;/ :tak:
Pewny22 - Pt 06 lip, 2007
" />Paweł, wiesz co nie wiem dokładnie od czego ma płytę główną, ale nie jest podobna to żadnego siemensa. Wiem, że cl75 ma płytę od Boscha ten st60 nie wiem czy też od Boscha nie ma płyty... W ogóle menu nie przypomina menu siemensów
Phil - Pt 06 lip, 2007
" /> ">Sam pisałeś tą reckę? Pierwszy raz widzę takiego fona :huh:
Został zaprezentowany w 2004 r. (To tak dla informacji ) Ale komóreczka faktycznie rzadka: Mój kumpel kupił za 240 zł i to on pożyczył mi ją abym mógł napisać tą recenzje.
A tak w ogóle co się tak uczepiliście tej klawiaturki
Chyba nie widzieliście Motoroli E365:
Pawlito - So 07 lip, 2007
" />Na tej motoroli da się pisać smsy Najlepiej smsy jak dl mnie się pisze na C75 W tej motce soft zwalniał tylko przy dłuższych wiadomościach. Ten Siemens mi się kiedyś podobał Miałem kupić ale ST55.
Phil - So 07 lip, 2007
" />=j4s= | Pawlito na tej Motce nie da się pisać smsów! Przy wiadomościach dłuższych niż 50 znaków jedna literka pojawia się na tyle długo że zdążyłbyś zrobić sobie herbatę
A co do ST60 to naprawdę mi sie podoba: Nie jest tak popularny jak np. SE K300i... Szczerze mówiąc on nie jest w ogóle popularny.
Pewny22 - So 07 lip, 2007
" />Wszystkie SE są popularne :dobani: Z mało popularnych siemensów to ja jeszcze widzę S75,M75 i U15 z tych wszystkich wybrał bym chyba S75 :super:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plalbionteam.htw.pl
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plcichooo.htw.pl
|
|
|
|